08:00 - msza święta w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Rucianem-Nidzie
09:00 - uroczystość w sali gimnastycznej w szkole.
Podczas uroczystości zakończemnia roku szkolnego pożegnaliśmy odchodzącą na emeryturę dyrektor naszej szkoły p. Mariolę Kowalską. Serdeczne podziękowania za wieloletnią pracę i budowanie pozytywnego obrazu placówki złożyli pracownicy, uczniowie, rodzice i władze gminy.
Dziękujemy za lata dobrej i owocnej współpracy, godną naśladowania postawę, serce włożone w każde działanie na rzecz uczniów, rodziców, nauczycieli i szkoły. Dziękujemy za dany nam czas, wiedzę oraz miłą atmosferę, za chwile, które wspólnie przeżyliśmy.
Życzymy Pani wspaniałych dni w życiu osobistym, niezawodnego zdrowia, czasu na realizację własnych pasji i marzeń oraz wytchnienia po latach wytężonej pracy.
Jednocześnie żegnaliśmy uczniów klasy 8, którzy opuszczają już mury naszej szkoły, by rozpocząć nowy etap w swoim życiu. Życzymy im wielu sukcesów i spełnienia marzeń!
Zapraszamy na uroczyste zakończenie roku szkolnego 21 czerwca o godz. 9.30.
Obowiązkowy dobry humor i uśmiech na twarzy.
W czerwcową sobotę spotkaliśmy się na terenie szkoły, by wspólnie uczcić pierwsze ŚWIĘTO WARTOŚCI. W ciągu całego roku staraliśmy się wzmacniać szacunek, bezpieczeństwo i spokój, czyli normy, które uważaliśmy za szczególnie ważne. Finałem naszej pracy było wspólne celebrowanie tych działań z całą społecznością lokalną.
Pamiętaliśmy też o naszej uczennicy Małgosi Banach, która wciąż dzielnie walczy o odzyskanie pełnej sprawności, w czym mogliśmy pomóc zbierając środki na jej rehabilitację.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wsparli organizację imprezy. Do zobaczenia za rok!
24 maja najstarsze klasy, podobnie jak wcześniej najmłodsze, zwiedzały stolicę. Uczniowie z klas V-VIII odbyli wycieczkę po Stadionie Narodowym, zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, wjechali na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, a także spacerowali po Łazienkach i Starym Mieście.
19 maja klasy 1-4 wybrały się na wycieczkę do Warszawy
Naszą przygodę rozpoczęliśmy zwiedzaniem Stadionu Narodowego, następnie wybraliśmy się na Stare Miasto, po czym obejrzeliśmy w kinie bardzo ciekawy film przyrodniczy 3D o zwierzętach dżungli. Na końcu odwiedziliśmy warszawskie zoo
Zmęczeni, ale bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do domów oczekując kolejnej przygody
Od początku kwietnia rozpoczęło działalność koło naukowe "Fizyka na tropie", którego uczestnikami są uczniowie klas piątej i szóstej. Działalność koła uzyskała wsparcie UMiG w Rucianem-Nidzie w formie grantu w kwocie 5000 zł. Celem zajęć jest badanie zjawisk występujących w przyrodzie drogą doświadczeń i eksperymentów, a także budowa modeli owe zjawiska wykorzystujących.
Uczeń klasy VIII Jakub Zięcina uzyskał tytuł finalisty wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z matematyki.
Wszystkie kobiety - małe i duże świętowały 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet. By podkreślić uroczysty charakter tego dnia uczniowie zaprezentowali swoje talenty wokalno- taneczno-sportowe przed zaciekawioną publicznością.
Tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych obchodziliśmy Dzień Patrona. Jak co roku, uroczystość miała charakter zadaniowy. Klasy rywalizowały w konkurencjach sportowych i wiedzowych. Zaprezentowały swoją kreatywność formułując zaproszenie na spotkanie z poetą, tworząc wiersz w stylu Konstantego I. Gałczyńskiego, a także insceniozując wybrany utwór.
Rozpoczynając obchody p. Dyrektor wręczyła stypendium uczennicy z najwyższą średnią - ucz. klasy 4 Klaudii Pikorze i Frekwencyjny Puchar Przechodni wręczany klasie za najwyższą frekwencję - klasa pierwsza. W trakcie zabawy wolontariuszki z klasy szóstej - Dorota Tyrke i Julia Bielawska zbierały fundusze na WOŚP.
W tym roku uczniowie województwa warmińsko-mazurskiego nie musieli długo czekać na rozpoczęcie ferii zimowych. Zdaje się, że aura ich nie zawiedzie: temperatury spadają, gdzieniegdzie prószy śnieg, zamarzają jeziora i ślizgawki, a polskie góry kuszą miłośników sportów zimowych białą warstwą puchu.
Warto przy tym pamiętać, że z uroków zimy trzeba korzystać z głową. Co roku turyści wywożą z polskich gór „pamiątkę” w postaci niemal pół tony gipsu. Do większości wypadków dochodzi przez nieuwagę na stoku oraz przecenianie własnych sił i umiejętności. Większości z nich można uniknąć stosując tzw. narciarski dekalog FIS oraz kilka innych podstawowych zasad.
Policjanci i strażacy co roku niosą też pomoc osobom, które wbrew ostrzeżeniom wchodzą na zamarznięte zbiorniki wodne. Aby taki spacer był bezpieczny grubość lodu powinna wynosić co najmniej 10 cm.Oznacza to, że minusowe temperatury muszą utrzymywać się przez kilka kolejnych dni i nocy, a to wcale nie tak łatwo.Dlatego dużo bezpiecznej jest wybrać się na miejską ślizgawkę lub lodowisko.
Po szczegółowe wskazówki dotyczące rozważnego uprawiania sportów zimowych zapraszamy do lektury obu artykułów:
„Bezpieczeństwo na stoku”: https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/bezpieczenstwo-na-stoku
„Bezpieczeństwo na lodzie”: https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/bezpieczenstwo-na-lodzie
Życzymy wszystkim uczniom i nauczycielom udanego oraz radosnego wypoczynku!
Na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia klasa pierwsza wystąpiła w jasełkach.
Czas wróżb i zabaw w Szkole Podstawowej nr 2 w Rucianem-Nidzie.
Aż 84 certyfikaty MTExpert wydano z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Egzamin 17 listopada wieńczył całotygodniowe zmagania z "tabliczkową wiedzą". Wciąż trwa podliczanie punktów za dodatkowe zadania, a w poniedziałek 20.11 na lekcjach matematyki nastąpi podsumowanie indywidualnych osiągnięć.
Ponad 7000 szkół zgłosiło swój udział we wspólnym świętowaniu tabliczki mnożenia. Wśród nich znalazła się także SP nr 2 w Rucianem-Nidzie. W ciągu tygodnia poprzedzającego 17 listopada uczniowie będą ćwiczyć tabliczkę mnożenia przypominając sobie poszczególne iloczyny. Wszystko po to, żeby w finałowy piątek otrzymać legitymację MT Expert. Ponadto poszczególne ćwiczenia będą punktowane, a suma punktów wymieniona na ocenę z matematyki (przewiduję same piątki i szóstki z wagą 4 - o co roztropnie upomniał się uczeń klasy piątej).
W linku poniżej znajdziesz wszystkie informacje na temat rodzajów aktywności.
WMtDay
Klasy piąta i szósta spędziły całą noc w szkole. Głównym celem imprezy miała być obserwacja nocnego nieba i aktywności z nią związane, ale, jak mawiają starzy górale, "Człowiek planuje, a Pan Bóg się śmieje". Pogoda kompletnie zburzyła porządek spotkania i teleskopy pozostały niewypakowane w swoich pudłach. Nie był to jednak czas stracony. Wspólny nocleg pozwolił lepiej poznać kolegów z innej klasy i przekonać się, że przyjemne spędzanie czasu zależy od nas samych.
3 listopada rozpoczęła się edukacyjna podróż pierwszoklasistów. W obecności p. Dyrektor, kolegów ze starszych klas oraz najbliższych adepci złożyli uroczyste ślubowanie, w którym przyrzekali być pilnymi, oddanymi nauce, szanującymi innych uczniami. Wspólne świętowanie przy stole z łakociami zakończyło najważniejszą uroczystość w życiu całej społeczności szkolnej.
Międzynarodowy Dzień bez Przemocy to ważne wydarzenie promujące kulturę bezpieczeństwa wśród uczniów w szkołach na całym świecie.
Aby zwiększyć świadomość zagrożeń wywołanych różnego typu przemocą panie Karolina i Lucyna zorganizowały zajęcia warsztatowe dla dzieci z klas I-VIII. Ponadto zaangażowały uczniów w sposób twórczy proponując konkurs plastyczny "Przemocy mówię NIE!". 27 października nastąpiło wręczenie nagród zwycięzcom, a także pozostałym uczestnikom konkursu.
Katarzyna Jagaczewska-Marcińczyk e-mail: marcinczykkatarzyna@gmail.com