Ostatnie tchnienie mroźnej pogody wykorzystali uczniowie klas 0-III wybierając się na kulig do Gałkowa. Po uroczej sannie miło spędzili czas przy ognisku i skwierczącej kiełbasce. Najstarszym klasom aura sprawiła psikusa i na okazję do śnieżnej eskapady będą pewnie miały za rok.
Karnawałowe szaleństwo ogarnęło najmłodszych uczniów naszej szkoły. Tuż przed feriami zimowymi korytarze zaroiły się od magicznych postaci, w których, po dłuższej chwili, można było rozpoznać Jasia, Stasia, czy Zosię. Szkoda, że karnawał jest taki krótki...
Każde wnuczę jest rozpieszczane i kochane bezwarunkowo przez swoich dziadków. Dlatego dni będące oficjalnymi świętami babci i dziadka są szczególną okazją, by im za wszystko podziękowć. Nie zapomniały o tym także nasze przedszkolaki. Pod czujnym okiem pani Ewy zaśpiewały, zadeklamowały i zatańczyły najpiękniej jak potrafią. Przygotowały też upominki i słodki poczęstunek. Niejednemu dorosłemu zakręciła się w oku łza z dumy i wzruszenia.
Wraz z nastaniem nowego roku najmłodsi z klas 0-III znaleźli się w bajkowym świecie elfów, krasnoludów i Pani Mikołajowej. Te magiczne postacie towarzyszyły im w Fabryce Słodkości, Dekoratornii i Elfiej Poczcie, gdzie młodszaki dały upust swojej pomysłowości i kreatywności.
Nadmiar energii można było stracić podczas bitwy na styropianowe śnieżki, a dobrym charakterem popisać się w trakcie tropienia złych uczynków.
W ostatnim dniu przed przerwą świąteczną obejrzeliśmy jasełka przygotowane przez klasę czwartą pod kierunkiem jej wychowawczyni pani Doroty Malinowskiej. Wdzięcznym śpiewem kolęd popisały się też przedszkolaki i uczennica klasy drugiej. Po występie p. Natalia Zadroga wręczyła nagrody kilkudzudziesięciu uczniom biorącym udział w konkursie na najładniejszą kartkę świąteczną. W końcu nadszedł czas na złożenie sobie życzeń i udanie się do klas, gdzie świętowaliśmy przy wspólnym wigilijnym stole.
Kartki świąteczne, ozdobne talerzyki, bombki, wieńce adwentowe i wiele innych cacuszek wykonanych przez dzieci można było kupićna corocznym kiermaszu. Jak zwykle te kolorowe cudeńka cieszyły sie wielkim powodzeniem, a dochód z ich sprzedaży posłuży na doposażenie pracowni.
Dzięki inicjatywie p. Natalii Zadrogi i przy ogromnym wsparciu p. Doroty Malinowskiej udało się "zarazić" całą szkolną społeczność naszej gminy mocą czynienia dobra. Po raz pierwszy wspólnie ze Szkołą Podstawową w Ukcie i Zespołem Szkół w Nidzie skompletowaliśmy ogromną Szlachetną Paczkę. W akcji zbiórki pieniędzy wzięli też udział pracownicy Nadleśnictwa Ruciane - Nida. Oprócz pomocy rzeczowej udało się zebrać ponad 2600zł, dzięki czemu obdarowana rodzina otrzymała nową lodówkę i nowe szafki do kuchni.
Powinniśmy być z siebie dumni, że umiemy tak chętnie dzielić się z innymi...
Ostatnie dni upłynęły nam na wspólnych wyjazdach. Czwartego grudnia klasy 0-II wzięły udział w przedstawieniu prezentującym legendy o polskich miastach. Piątego grudnia klasy trzecia, czwarta i piąta wyjechały do Mrągowa na spektakl "Charlie i fabryka czekolady", zaś najstarsi zaszaleli w Parku Trampolin w Olsztynie. Po znacznym wydatkowaniu energii udali się na seans filmowy "Zaczarowane zwierzęta.." i przedświąteczne zakupy. Dopiero w imieniny Mikołaja wszystko wróciło do "normy"...
23 listopada do klasy I przybył bardzo miły gość, pan leśniczy Robert Wałuszko. Pan leśniczy rozmawiał z dziećmi o ptakach, szczególnie tych mieszkających w dziuplach - tzw. dziuplakach. Uczniowie dowiedzieli się jakie to ptaki i w jaki sposób ludzie mogą im pomóc. Zobaczyły prawdziwą budkę lęgową i razem z panem leśniczym zawiesiły ją na placu szkolnym. Sprawdziły też, czy zawieszone w ubiegłym roku budki (przez byłą klasę III) miały swoich mieszkańcówi. Okazało się, że tylko jedna budka była pusta. We wszystkich pozostałych znaleziono ptasie gniazdka. Ptaki widocznie lubią naszą szkołę.
Na drugi rok sprawdzimy, czy w budce zawieszonej przez klasę I też zamieszkają ptaki.
Jak w całym kraju, tak i w naszej szkole przygotowywaliśmy się od dawna do specjalnych obchodów Święta Niepodległości. Setna rocznica powrotu Polski na mapy Europy skłania nie tylko do szczególnej refleksji, ale i radości. Nasi uczniowie mogli przeżyć ten dzień poprzez różnego rodzaju aktywności. Pani Iwona Szymaniuk zaproponowała im udział w konkursach poetyckim, prozatorskim i plastycznym, których głównym tematem była najbliższa nam wszystkim Ojczyzna. Wraz z uczniami z klas IV, VI i VII przygotowała krótki rys historyczny poświęcony dacie 11 listopada.
Aby każdy mógł być nie tylko świadkiem, ale i uczestnikiem święta zorganizowała konkursy i zadania dostosowane do wieku dzieci.
Ducha wspólnoty poczuliśmy podczas chóralnego wykonania hymnu, oczywiście o godz, 11.11.
Byliśmy też obecni 11 listopada na Mszy za Ojczyznę i na uroczystym sadzeniu dębów przy przyszłej Alei Niepodległości.
Kochajmy swój kraj nie tylko od święta. Dbajmy, by był czysty, zadbany, bezpieczny, pełen uśmiechniętych i szczęśliwych obywateli.
Zapraszamy serdecznie na wspólne obchody związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Na terenie szkoły uroczystości zaczynają się 9 listopada od godz. 9.50.
Obchody gminne 11.11 rozpoczyna msza św. w kościele p.w. Matki Bożej Miłosierdzia o godz. 10.30, a następnie akcja "Sto dębów na stulecie odzyskania niepodległości". Dom Kultury zaprtasza też na konferencję popularno-naukową "Nie było jej, a jest - Polska" w dn. 13 listopada o godz. 17.00.
30 października uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w warsztatach profilaktycznych "Spójrz inaczej".
W ramach programu wspirającego czytelnictwo, w którym biorą udział uczniowie klas I-III, drugoklasiści wybrali się do oddziału przedszkolnego, by "zarazić" maluchy miłością do książek.
26 października dokonał się oficjalny akt włączenia pierwszoklasistów do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 2. Przed wygłoszeniem roty ślubowania dzieci zaprezentowały się wygłaszając wiersze i śpiewając piosenki. Tym samym udowodniły, że potrafią sobie poradzić z wymaganiami szkolnymi, które stoją przed nimi.
Na uroczystość licznie przybyli rodzice, dziadkowie i młodsze rodzeństwo składających przysięgę pierwszaczków. Aby podkreślić wagę tego dnia dzieci otrzymały od rodziców prezenty i świętowały wspólnie przy zastawionym łakociami stole.
15 października pracownicy szkoły przyjęli serdeczne życzenia z okazji ich święta. Wszystkie gratulacje były szalenie miłe, ale najbardziej uroczyste miały miejsce na akademii przygotowanej przez uczniów każdej z klas. Piosenki, wiersze, taniec i koncert skrzypcowy były pięknymi prezentami przyjętymi z wdzięcznością przez wychowawców. Uroczystość zaszczycili zaproszeni goście. W jej trakcie p. Dyrektor wręczyła nagrody za wyniki osiągane w pracy. Szczególne wyróżnienie spotkało p. Lucynę Bałdygę, która otrzymała Nagrodę Burmistrza Rucianego - Nidy. Za przepiękną akademię dziękujemy p. Natalii Zadrodze, która czuwała nad jej przebiegiem.
Tworzenie oryginalnych rzeźb z ziemniaka, wspólne pląsy, wyścigi i konkursy - to program obchodów Święta Pieczonego Ziemniaka w klasach I, II i III-ej. Pogoda bardzo sprzyjała zabawom na boisku. Pozwoliła też spędzić miłe chwile przy ognisku i zabrudzić ręce opaloną w ogniu skórką ziemniaka. Któż by pomyślał, że kartofle mogą być takie pyszne...
To jesienne święto przedszkolaki spędziły w Popielnie. Brały udział w poszukiwaniu ziemniaków. Najlepszy zbieracz - Fabian Narel został Ziemniaczanym Królem. Dzieci zwiedziły też Muzeum Przyrody, gdzie dowiedziały się w czym i na czym przygotowywano kartoflane potrawy. Finałowym akcentem pobytu było ognisko, w którym upieczono, oczywiście, ziemniaki. Wszystkie atrakcje pomogła przygotować mama Filipka Plony - pani Aneta. Dziękujemy za wszystko !!!
Uczniowie z klas VII i VIII zaproszeni zostali do wzięcia udziału w wymianie młodzieży z gminą partnerską w północnych Niemczech. Chętni na tygodniowy wyjazd za granicę powinni zgłosić się do wychowawców klas.
28 września w przedszkolu upłynął pod znakiem słodkości. Dziewczynki, przy ogromnej pomocy kolegów, zagniotły i upiekły pyszne ciasto z jabłkami. Dzięki mamie Fabianka p. Monice Narel chłopcy otrzymali słodkie prezenty z okazji Dnia Chłopaka. Cóż to był za dzień...
Katarzyna Jagaczewska-Marcińczyk e-mail: marcinczykkatarzyna@gmail.com